Życie

14 sposobów na rozwinięcie własnej kreatywności

Kreatywność jest cechą pożądaną. Wielu z nas daje się jej ponieść chociażby tworząc treści tekstowe, filmowe czy graficzne. Przydaje się również w wielu zawodach, które wymagają obrotnego i częstego wymyślania nowych propozycji związanych z działaniem firmy, w której obecnie pracujemy. Jednak są momenty kiedy kreatywne myślenie jest niestety przygaszone przez zewnętrzne czynniki, które są całkowicie niezależne od nas. Dlatego w dzisiejszym tekście zostanie podpowiedzianych 14 sposobów, które pomogą uporać się z tymczasowym brakiem weny twórczej w naszych kreatywnych działaniach.

Sposób nr 1: Notuj w notesie pomysły i tematy

Czasem jest tak, że genialny pomysł przychodzi do nas nagle i niespodziewanie. Dlatego warto mieć w torebce lub plecaku notes, w którym będziemy mogli zapisywać przemyślenia, pomysły i techniki, które chcemy dopracować. Dzięki temu nic nam nie uleci i nie zapomnimy o najlepszych ideach, które dotyczą naszego projektu, firmy lub naszego hobby!
W sklepach są dostępne piękne notesy, które mogą (ale nie muszą) nawiązywać do naszej tematyki, ulubionego motywu. Może to być też prosty brulion, a także bullet journal, na które moda jest cały czas na topie. Pisząc uwalniamy się z zalegających myśli, które nam mogą utrudnić rozjaśnienie konkretnych kwestii, ale też oczyszczamy umysł z emocji, które mogą powodować chaos w kreatywnym tworzeniu.

Sposób nr 2: Zapisz się na darmowe webinary i szkolenia

Obecnie szkolenia i warsztaty stacjonarne są średnio dostępne, szczególnie te darmowe. Każdy próbuje wiązać koniec z końcem, ale nie wszyscy zamknęli się na tego typu aktywności w Internecie. W social mediach można sprawdzić czy w najbliższym czasie są organizowane szkolenia online. To wygodny sposób na zainspirowanie się osobami, które siedzą w danym temacie dłużej niż my czy są specjalistami w swojej dziedzinie.
Otwarty człowiek będzie szukał możliwości do nauki i pobudzenia kreatywności w każdej możliwej chwili. Warsztaty czy darmowe szkolenia, nawet jeśli są okraszone pewną dozą reklamy twórców czy danego produktu, są zdecydowanie propozycją, którą warto rozważyć przy rozwijaniu własnej kreatywności.

Sposób nr 3: Zainspiruj się innymi twórcami

Wielu z nas nie chce nawet patrzeć w kierunku osób, które mają już uznanie w blogerskim świecie. Niestety taka postawa jest dość typowa dla osób, które nie chcą poznać punktu widzenia danego twórcy lub blogera z konkretnej dziedziny, bo mają już swoje własne, wyrobione zdanie na ten temat. Jak to mówią “tylko krowa nie zmienia poglądów” i zdecydowanie warto podczas codziennego przeglądania Internetu poświęcić chwilę na zapoznanie się z wesołą twórczością “kolegów i koleżanek” z danej dziedziny.
Nie jest ujmą na honorze zapoznawanie się z obecnymi trendami blogowymi czy vlogowymi. A nuż widelec sami podpatrzymy coś, co nam się spodoba i sami zaczniemy inaczej patrzeć na kwestię związaną z kreatywnością w sprawie, którą właśnie rozkminiamy?

Sposób nr 4: Kup książkę związaną z kreatywnością

Na rynku literackim jest teraz dostępnych mnóstwo książek, które podpowiadają jak uwolnić kreatywność. Wiele z nich jest napisanych przez psychologów czy trenerów personalnych, którzy mają konkretnie poukładane w głowie i nie jest wstydem zapoznanie się z ich punktem widzenia. Tak jak w przypadku blogów czy vlogów, tradycyjna książka pozwala poznać inny punkt widzenia.
Kupując książkę wspieramy nie tylko kreatywność, ale również twórcę książki. Nie da się zaprzeczyć również, że wspieramy w ten sposób twórczość i kreatywność autora. Dodatkowo, nawet jeśli do tej pory byliśmy ignorantami w kwestii kreatywności i literatury to nie da się zaprzeczyć, że taki zbiór książek traktujących o naszym hobby czy rozwijaniu konkretnych umiejętności wygląda… imponująco!

Sposób nr 5:Zrób sobie przepyszną kawę

Dla wielu z nas robienie kawy czy herbaty to prawdziwy rytuał pozwalający utrzymać dzień w całości. Czy to rano, czy to po południu warto mieć koło siebie swój ulubiony napój. Spędzając chwilę “nad kawą” czy innym napojem możemy uwolnić przemyślenia względem konkretnego tematu. Dzięki temu może wpadniemy na genialny pomysł, który na nowo uwolni naszą kreatywność i zachęci do działania?
Dlatego chociażby z tego względu dobrze jest kupować kawę dobrej jakości i taką jaką lubimy. Ponadto nie bójmy się brać kaw lub innych napojów na wynos, które możemy dostać w kawiarniach.

Sposób nr 6: Puść w tle muzykę, którą uwielbiasz!

Muzyka to jeden z najlepszych sposobów na uwolnienie emocji i kreatywność. Kreatywność niesie ze sobą zazwyczaj lekkie podniecenie, euforię, że powstaje cos nowego dzięki nam. Dlatego wyposażając się w dobrej jakości głośnik lub słuchawki i ulubioną muzykę zrobimy dobrze nie tylko swoim uszom, ale też naszej kreatywności! Są osoby, które nie wyobrażają sobie życia bez muzyki i każdą wolną chwilę poświęcają na jej słuchanie.
Dlatego jeśli zależy ci na dobrej jakości nie wahaj się wydać kilkunastu złotych miesięcznie na dobry streaming, który będzie dostępny chociażby przez aplikację lub Internet. Dzięki temu będziesz mógł cieszyć się muzyką zawsze i wszędzie.

Sposób nr 7: Załóż bloga!

Pisanie bloga, tak jak w przypadku zapisywania pomysłów do notesu jest terapią samą w sobie. Dzięki temu uwalniamy się z nadmiaru pędzących myśli i krążących w głowie pomysłów, które dojrzewają już od jakiegoś czasu. Prowadzenie bloga to jednak jest stały obowiązek i po jakimś czasie może być nieźle prosperującą jednostką czytelniczą.
Dlatego warto zastanowić się czy mamy coś ciekawego do przekazania innym. Może to być edukacja (ona zdecydowanie wymaga kreatywności w przekazywaniu swojej wiedzy), może to być lifestyle, a może jeszcze inna kategoria, która jest Twoim mocnym punktem, w którym się codziennie realizujesz.

Sposób nr 8: Udzielaj się w social media i grupach, które mówią o kreatywności

Social media i grupy w nich zawarte to kopalnia wiedzy na temat kreatywności związanej z naszymi zainteresowaniami i dziedzinami, w których mamy zamiar twórczo spełniać się. Oczywiście warto zrobić research czy dane miejsca w sieci są konkretnym źródłem wiedzy i czy posiadają wartości merytoryczne.
Internet jest dla wszystkich i warto z niego korzystać. Jednak powinno się to robić z głową i nie zatracać się w jego zawartości. Przesiew informacji to podstawowa zasada, którą powinien kierować się każdy użytkownik Internetu.

Sposób nr 9: Pójdź na spacer

Spacer to świetny sposób na uwolnienie się od natłoku myśli. Można tak oczyścić swój umysł od nadmiaru emocji, gniewu czy frustracji związanych z brakiem weny przy twórczym myśleniu lub tworzeniu. Masz swoją ulubioną trasę, która obfituje w zielone krajobrazy? To świetnie, bo chyba pora na odświeżenie widoków przed oczami.
Zielony kolor sprawia, że oczy odpoczywają, a krew żwawiej krąży dzięki ruchowi. Dodatkowym atutem tego typu aktywności jest z całą pewnością rozwijanie swojej fizyczności – dzięki bardziej elastycznemu ciału i czystemu umysłowi rozwijamy naszą kreatywność, a myśli krążą wartko i płynnie przechodzą do tworzenia.

Sposób nr 10: Zdrzemnij się lub zakończ pracę na dziś i idź spać

Czasami za duża ilość obowiązków i natłok wydarzeń kompletnie nas wyłączają. I przez to myśli podczas kreatywnego tworzenia nie dają nam spokoju. Jedno z drugim łączy się i przez to możemy częściej popełniać błędy. Dlatego czasem warto odpuścić i poświęcić czas na odpoczynek. Nawet kosztem drobnych opóźnień.
Sen jest bardzo ważny w życiu człowieka. Powinniśmy poświęcać na niego minimum 6 godzin w nocy, zaś drzemki nie powinny występować w naszym rytmie dnia. Są przeznaczone przede wszystkim dla dzieci. Dlatego jeśli nie umiemy się skupić, a nasza twórcza produktywność pozostawia wiele do życzenia to warto pomyśleć nad tym, by dać się porwać morfeuszowi.

Sposób nr 11:Wyjdź poza swoją strefę komfortu!

Próbowanie nowych rzeczy to cecha specyficzna dla ludzi otwartych i głodnych nowych doznań. Ponadto poznawanie nowych, nieznanych dla nas emocji otwiera umysł i pozwala oswoić się z nowościami, które mogły wydawać się wcześniej straszne i niedostępne dla nas samych.
Dlatego “do odważnych świat należy”! Powinniśmy brać z życia garściami, spełniać swoje marzenia, próbować nowych rzeczy. Zdecydowanie takie aktywności pozwalają rozwinąć nie tylko kreatywność, ale i nas samych pod względem charakteru.

Sposób nr 12: Sięgnij po logiczne łamigłówki!

Może i do tej pory byłeś ignorantem w tych kwestiach. Ale jeśli czujesz znużenie otaczającym światem i dotychczasowymi zajęciami to może warto sięgnąć po sudoku, krzyżówkę, a może nawet stare, poczciwe rebusy? Taki wysiłek dla umysłu powinien być codzienną rozrywką. Bez tego rozleniwiamy się i butwiejemy pod względem użyteczności naszej głowy.
Dlatego miej zawsze pod ręką lub w torebce książeczkę w formacie kieszonkowym, w której będziesz mógł bez problemu pisać (np. w trakcie podróży). W ten sposób pożytecznie wykorzystasz, który spędziłbyś na gapieniu się w okno.

Sposób nr 13: Nie zamykaj się w czterech ścianach

Nie ma nic gorszego jak zamknięcie się w domu i brak kontaktu z innymi, ciekawymi ludźmi. Wbrew pozorom ludzie nie są tak straszni w odbiorze bezpośrednim. Jeśli trafimy tylko na takich, którzy mają dużo do powiedzenia w znanych nam kwestiach to możemy być pewni, że rozmowa będzie bardzo ciekawa i poszerzy nam horyzonty pod względem omawianych kwestii.
Dlatego nie bój się jeździć na spotkania z ludźmi ze środowiska, w którym działasz jako hobbysta lub specjalista. Tym sposobem rozwiniesz nie tylko kreatywność pod względem swojej tematyki, ale też rozwiniesz kreatywność!

Sposób nr 14: Wrzuć na luz!

Najważniejsze to pozbyć się życiowej “spiny”. Bez tego nie będziemy w stanie sumiennie i perfekcyjnie wypełniać swoich obowiązków i poszerzać swoich możliwości względem kreatywności. Dzięki temu nie tylko będzie nam łatwiej, ale też będziemy mogli z łatwością wychodzić ze swojej strefy komfortu czy dokonywać rzeczy, które wydawały się nam niemożliwe do zrobienia.
“Wrzucenie na luz” to w dzisiejszym świecie dość trudna do osiągnięcia cecha charakteru. Wszyscy pędzą za czymś nieosiągalnym, zapominają o samym sobie. Jednak w pewnym momencie warto odpuścić i skupić się na rozwijaniu kwestii i cech, które są dla nas najważniejsze. Zyska na tym również nasza kreatywność, ale my sami również pod względem charakterologicznym.