Własnoręcznie

DYI pasek do aparatu

Wiele osób nie wyobraża sobie podróżować po kraju czy zagranicę bez zabrania ze sobą aparatu, za pomocą którego można będzie wykonać wiele pamiątkowych zdjęć i uwiecznić niezapomniane chwile. Taki aparat zazwyczaj ma pasek, ale co, jeśli ten się zerwie lub mocno zniszczy? Lepiej w porę mieć ze sobą pasek zapasowy, którego nie trzeba wcale kupować, można wykonać go bowiem we własnym zakresie, korzystając z łatwo dostępnych materiałów.

By aparat nie zniknął

Kupując aparat, najbardziej zwraca się uwagę na to, jakie ma parametry, czy będzie w stanie udźwignąć ilość zdjęć, jakie zamierza się wykonać. Mniejszą wagę przywiązuje się do tego, co jest przy aparacie, a jednak warto patrzeć, jaki jest pasek do niego – dzięki takiemu zachowaniu będzie można w stanie mniej więcej przekonać się, z jakiego tworzywa jest wykonany, czy jest trwały i czy nie będzie obcierał szyi.

Bo właśnie na niej dzięki paskowi aparat wisi. Pozwala to na wygodę w przechadzaniu się po zwiedzanym miejscu, jego ciężar też stale daje znać, że skoro ciąży, to znaczy, że aparat wciąż jest na swoim miejscu. Pasek przy aparacie fotograficznym może też usprawnić pracę fotografa, który przez cały dzień musi mieć sprzęt pod ręką – pasek nie tylko wiesza się na szyi, można również przewiesić go na krzyż czy założyć na pas, zapewniając sobie wygodę ruchów.

Pasek własnej produkcji

Nie potrzeba wielkich zdolności krawieckich, by poradzić sobie z wykonaniem własnego, nowego paska do aparatu – największą pracę wykonuje bowiem maszyna do szycia. Najważniejsze to uzbroić się w potrzebne materiały i czas. Potrzebne narzędzia można nabyć w pasmanterii.

Potrzebne

Przed zabraniem się do wykonania własnego paska do aparatu należy zaopatrzyć się w:

 • taśmę rypsową o szerokości 4 cm
 • drugą wstążkę, węższą (może ona być na przykład haftowana o szerokości 2.5 cm, co da bardzo ładny wizualnie efekt)
 • 2 karabińczyki
 • 2 klamerki
 • nić w pasującym do taśmy rypsowej kolorze

Wykonanie

Jak zrobić pasek? Na początek należy odmierzyć długość oryginalnego paska i zaznaczyć ją na taśmie. Dodać na każdym z końców po 2 cm, które będą potrzebne na zaszywkę (więc cały pasek ma być o 4 cm dłuższy od oryginalnego). Następnie wybrać odpowiedni kolor nici i przyszyć węższą taśmę na taśmę rypsową.
Brzegi taśmy obszyć overlockiem lub zygzakiem, żeby się nie stępiły. Następnie należy nawlec klamerkę z karabińczykiem, podwinąć taśmę i zszyć ze sobą. Powtórzyć z drugim końcem taśmy.
Pasek jest gotowy.
Teraz pozostaje jedynie przypiąć pasek do aparatu, gdy zajdzie taka potrzebna po zerwaniu lub zniszczeniu innego, i nosić z dumą, że się go ma i samemu zrobiło.

Taki pasek można wykonać także z innego materiału: płótna, cordury, kawałka skóry. Można także użyć pozostałych po innych robótkach materiałów.

Pasek własnej produkcji – drugi sposób

Potrzebne

 • dwa paski materiału (wymiary 9×94 cm)
 • 2 tasiemki w wybranym kolorze
 • 2 guziki
 • 2 klamerki
 • 2 karabińczyki
 • nić w pasującym kolorze
 • nożyczki

Do tego wykonania potrzebne będą dwa paski materiału o wymiarach 9×94 cm. Do jednego z nich przyszyć guziki. Spiąć paski razem za pomocą szpilek prawą stroną do siebie. Zszyć oba materiały wzdłuż, zostawiając krótsze boki otwarte. Wywinąć pasek na prawą stronę.
Przygotować tasiemki: na każdą z nich nawijamy klamerkę z karabińczykiem. Końce paska zawinąć do środka. Włożyć do niego tasiemki, tak by wystawały kilka centymetrów razem z klamerkami, i przymocować szpilkami na obu końcach paska. Zszyć końce paska.
Przymocować pasek do aparatu.