Tęcza ze sznurka DIY

Dom, to miejsce, w którym każdy chce czuć się bezpiecznie. To cztery ściany, w których spędza się czas, je posiłki, odpoczywa, zacieśnia więzi z rodziną, realizuje pasje. To własny azyl, do którego zaprasza się, by inni także poczuli się w nim dobrze, nic więc dziwnego, że chce się dom zaprezentować jak najlepiej. Poza jego sprzątaniem chce się wydobyć jego pięknego, dlatego na parapetach, komodach, stołach układa się różnego rodzaju ozdoby, by ożywić wnętrze i je podkreślić. Ale czy ozdoby zawsze muszą być kupne? Nie, można je bowiem przygotować samemu, jak na przykład ozdobną tęczę ze sznurka, i wywołać nimi zachwyt u gości.
Ozdoba ściany
Taka stworzona własnoręcznie ozdoba nie tylko podkreśli czy ożywi pomieszczenie, w którym zajmie miejsce, ale z pewnością będzie też napawać dumą osobę, która ją wykonała. Może ten stanowić dobry temat do rozmowy – nie każdy przecież zajmuje się rękodzielnictwem, to może przynieść ze sobą wiele pytań.
Taka tęcza ze sznurków nie jest trudna w wykonaniu. Gdzie można ją później umieścić? Zaprezentowana poniżej tęcza do własnoręcznego wykonania ma odpowiednią zawieszkę ze sznurka, która pozwala umieścić ozdobę na ścianie – ładnie sprawdzi się na tej w pastelowym lub białym kolorze.
Drugie życie sznurka
Zdarza się tak, że zakupuje się sznurek, by na przykład urządzić dzieciom huśtawkę w ogrodzie, i część tego sznurka pozostaje niewykorzystana. Aż żal jest wyrzucać, dlatego można z uczynić z niego coś więcej – na przykład właśnie tęczę, która przyozdobi pomieszczenie.
Można też nabyć sznurek w sklepie budowlanym, ogrodniczym, a cieńszy – jak do makramy – w pasmanterii. Najlepiej wybrać sznurek bawełniany lub do makramy, ponieważ nie są one puste w środku i lepiej się na nich pracuje.
Jakiej wielkości wychodzi taka tęcza? To zależy od inwencji twórczej wykonawcy oraz grubości sznurka – im jest grubszy, tym będzie większy. Taką tęczę w mniejszym rozmiarze można wykonać także z wykorzystaniem innego materiału, na przykład muliny.
Poza użyciem sznurka można do tej ozdoby dodać także pompony – nie jest to jednak polecane posiadaczom kotów, które widząc ją, mogą spróbować do niej doskoczyć i ją zniszczyć. Poniższa porada dotyczy tęczy, której końcówki zostaną rozczesane – da to efekt tęczy w chmurach.
Co potrzebne?
- sznurek bawełniany lub do makramy (dobry jest o grubości 16 mm, ponieważ łatwo się rozczesuje)
- kolorowa nitka – najlepiej w kolorach, jakie będą do zszywania tyłu tęczy, by nie było kontrastu
- drut grubości 1 mm do podtrzymania sznurka w przypadku cieńszego
- grube igiełki do zszywania (lub klejem na gorąco, jeśli nie chce się zszywać tyłu tęczy, wtedy można go też zabezpieczyć kawałkiem filcu)
- gruba taśma klejąca
- ostre nożyczki
- szczypce
- włóczka w kolorach tęczy – takie kolory, jakie są zgodne z wizją autora, niekoniecznie muszą to być te, które tęcza faktycznie ma; grubość włóczki przy każdym kolorze powinna być taka sama
Wykonanie tęczy ze sznurka
Na początek podzielić sznurek na tyle części, z ilu kolorów składać ma się tęcza. Najlepiej zacząć od kawałka, który będzie najkrótszy, i, przymierzając do niego, ucinać kolejne, dłuższe. Chodzi o to, by kawałki się na siebie nakładały, a przy tym zachowały końca w tym samym punkcie, kiedy się je nałoży.
(Wcześniej można wyrysować sobie tęczę na kartonie i sznurek do tego wzoru przykładać). Każdy kawałek tęczy – jego długość – należy oznaczyć na sznurku, oplatając go taśmą klejącą, będzie to stanowiło punkt, od którego na sznur należy nawijać włóczkę, i taki kawałek oznaczony odciąć ostrymi nożyczkami. Powtarzać z każdym kawałkiem, jaki będzie używany do tworzenia tęczy. Każde końcówki zabezpieczać taśmą.
W miejscu, gdzie kończy się na kawałku taśma klejąca, zawiązać włóczkę na supełek. Zacząć owijać nim sznurek – ważne, by było to wykonanie starannie, tak by sznurek „zniknął” pod włóczką, by jego kolor nie prześwitywał. Odciąć włóczkę po dotarciu do taśmy klejącej, zawiązać ją na pętelkę i supełek, powtórzyć i uzyskać drugi supełek – to zabezpiecza włóczkę. Można także nanieść kropelkę kleju na gorąco, by mieć pewność, że włóczka nie zacznie się rozplątywać.
Z końcówek odciąć taśmę klejącą, rozczesać/rozplątać je. Nastroszyć za pomocą igiełek.
Powtórzyć z każdym kawałkiem, zmieniając po prostu kolor włóczki.
Kiedy wszystkie części tęczy są gotowe, przyłożyć je do siebie i zszyć za pomocą nici – nawlec na igłę i po kolei każdy kawałek przyszywać, by stworzyły całość. Jeśli zdecydowano się na to, by nić miała kolor włóczki, przy każdym fragmencie należy nić zmienić, by nie było kontrastu. Jeżeli będzie to zszywane jedną nicią, jako że jest to tył tęczy, można go wykończyć – po dodaniu pętelki – kawałkiem filcu.
Przy wystąpieniu trudności z przeciągnięciem igły, użyć szczypiec. Zabezpieczyć, związując końce nici w supełki.
Z kawałka włóczki w wybranym kolorze stworzyć pętelkę, doszyć ją z tyłu tęczy, by mogła na niej wisieć.