Strona główna » Girlanda z pomponów DIY

Girlanda z pomponów DIY

Girlanda z pomponów to idealny pomysł na dekorację pokoju dziecięcego. Sprawdzi się nie tylko w sypialni nastolatek, ale też świetnie spełni swoją rolę w pokoju zupełnie małych dzieci. Materiały do zrobienia takich pomponów możemy zakupić w dobrych pasmanteriach i sklepach z wyposażeniem do gospodarstwa domowego. Dekoracja tego typu może posłużyć przez wiele lat i nie znudzi się zbyt szybko małemu mieszkańcowi. Takie pompony mogą być różnej wielkości, w delikatnych lub mocnych i wyróżniających się kolorach. Dzięki temu pokój nabierze niezwykłego wyglądu i charakteru.

Produkty potrzebne do wykonania:

 • Haczyk z oczkiem na końcu (metalowy, w kolorze srebrnym lub białym)
 • 3-5 metrów ozdobnej, satynowej wstążki (np. pastelowej różowej)
 • 2-3 metry sznurka bawełnianego typu “szpagat”
 • Kilkanaście lub kilkadziesiąt metrów tiulu (np. koloru fuksja i pastelowy róż)

Potrzebne narzędzia:

 • Ostre nożyczki
 • Młotek lub wkrętarka
 • Miarka
 • Poziomica
 • 2x kołek rozporowy
 • 2x haczyk
 • Książka średniej wielkości
 • Igła z nitką (w kolorze dominującym w materiale tiulowym)

 

Do zrobienia oczywiście będziemy potrzebowali kilkanaście lub kilkadziesiąt metrów tiulu. Dzięki bogatej ofercie tekstylnej, w którą obfituje nasz rynek włókienniczy, możemy zaopatrzyć się w tiul w naszym ulubionym kolorze. Nie musi to być akurat różowy czy intensywny różowy. Kolor ten odchodzi do lamusa jako ten, który przypisuje się dziewczynkom. Dzięki temu, iż społeczeństwo staje się coraz bardziej tolerancyjne, bez problemu możemy zamanifestować nasz gust w naszych prywatnych alkowach.

Na początek należy wziąć książkę, na którą nawiniemy kilkanaście warstw materiału wybranego na zrobienie pompona. Możemy się pokusić również o zrobienie dwukolorowych. Wystarczy naprzemiennie owinąć materiał różnych kolorów lub złożyć jeden na drugim przed zawijaniem. Po zawinięciu tiulu trzeba ostrożnie ściągnąć go z książki w taki sposób by nie rozwarstwić naszej konstrukcji. Dzięki temu mamy przed sobą rulon z materiału, który w połowie trzeba zawiązać sznurkiem lub zszyć nitką. Jednak zdecydowanie do wiązania całości poleca się satynową wstążkę, którą wcześniej przygotowaliśmy. Po związaniu powinny teraz wkroczyć ostre nożyczki, którymi przetniemy tiul z jednej i drugiej strony za wiązaniem. Po przecięciu materiał należy ułożyć tak, by stworzył pierwowzór kuli. Całość oczywiście trzeba odpowiednio wymodelować nożyczkami, by pompon nabrał wymiarowości pod względem kulistego kształtu. W zależności od tego ile chcemy mieć pomponów, czynność powtarzamy tyle razy, ile sobie wymyśliliśmy sztuk dekoracji.

W międzyczasie, wraz z konsultacją domownika, który mieszka w pokoju, w którym zawisną pompony, powinniśmy wybrać miejsce, w którym wywiercimy dziury na haczyki z kołkami rozporowymi. Kołki rozporowe nie tylko zapewniają bezpieczne zamocowanie, ale też sprawiają, że całość wygląda nieco estetyczniej jak przy “gołym” haku wbitym w ścianę. Jednak przyjmijmy, iż girlanda będzie zawieszona nad łóżkiem w symetrycznym układzie. Wystarczy miarką i poziomicą odpowiednio wymierzyć odległość oraz ustawienie drugiego haka po przeciwnej stronie. Proste zawieszenie ozdoby na ścianie pozwala uzyskanie równego efektu pod względem pozostałych dodatków umieszczonych w pokoju.

Gdy mamy już gotowe wszystkie pompony to wystarczy wymierzyć odpowiednią ilość wstążki, na której zawiesimy nasze ozdobniki. Wstążka może być tej samej długości, ale też pompony mogą być umieszczone na różnych wysokościach. Wszystko zależy od mieszkańca pokoju i jego gustu. Jeśli mamy jeszcze chęć i wenę to na końcach wstążki, na której wiszą pompony możemy zrobić ozdobną kokardkę z szerszej wstążki. Jest to jednak opcjonalna opcja.

Gotowe!