Strona główna » Najlepsze książki dla rodziców. 7 książek o rodzicielstwie, które polecam każdej mamie.

Najlepsze książki dla rodziców. 7 książek o rodzicielstwie, które polecam każdej mamie.

Dobra książka to to wielki skarb w dzisiejszych czasach. Warto mieć na uwadze którzy autorzy są idealnie dopasowani do obecnie panujących zasad społecznych oraz tego jakie trendy wychowawcze panują wśród rodziców. Dlatego jeśli nie jesteśmy pewni swoich relacji, decyzji i postępowania z dziećmi to dobrze jest mieć na uwadze te kilka książek, które zostały zaprezentowane w liście poniżej. Zagłębiając się w ich treść zostanie się wprowadzonym w nowoczesne metody wychowawcze, które rezygnują ze stereotypowych i często krzywdzących rozwiązań.

Bez presji – Alvin Rosenfeld, Nicole Wise

Jest to chyba jedna z lepszych książek o rodzicielstwie i dzieciństwie naszych dzieci. Napisana dość luźnym językiem podaje mechanizmy dziecięcych zachowań, które prowadzą do konkretnych czynności i decyzji, które będą mieć również konsekwencje w przyszłości. Nie bez powodu mówi się, że “nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu”. Powiedzenie to sprawdza się w codzienności, więc i w rodzicielstwie również. Książka ta pozwoli zrozumieć rodzicom, że nadmierna troska i nadopiekuńczość wcale nie jest taka dobra dla ich pociechy. Dzięki poradom zawartym w tej książce będzie można skupić się na tym co jest najważniejsze w wychowaniu naszego dziecka. Wyważone i racjonalne rodzicielstwo obecnie jest na wagę złota, a książka ta pomaga osiągnąć idealny stan, w którym nasze dziecko będzie mogło w pełni korzystać z swoich możliwości w byciu dzieckiem. Jest to jedna z książek, którą każdy rodzic powinien mieć w swoich bibliotecznych zbiorach.

Pozytywna dyscyplina – Jane Nelsen

Książka ta uzyskuje wysokie noty w serwisach literackich oraz wiele rodziców-blogerów zdaje się podzielać opinie na jej temat. Dzięki racjonalnemu podejściu autora, które wywodzi się z psychologii indywidualnej rodzic będzie mógł dowiedzieć się jak osiągnąć porozumienie z dzieckiem, gdy nie można się z nim dogadać. Dodatkowo ważnym aspektem jest poruszona kwestia rozpieszczania dzieci. Wbrew pozorom jest to aspekt, z którym rodzice borykają się cały czas. Książka ta podpowiada jak znaleźć ten złoty środek w wychowaniu zrównoważonym, w którym nie powinno być przesady ani w jedną lub w drugą stronę.
Dodatkowym atutem tej pozycji są podpowiedzi na temat tego jak budować pozytywne i mocne poczucie wartości naszego dziecka. Dzięki temu nasza pociecha będzie mogła bezproblemowo przejść w środowisko nastoletnie, a potem w dorosłość. Lektura tej książki pomoże wypośrodkować nasze decyzje względem pociechy, dla której powinniśmy być od początku autorytetem, który pomaga i wspiera w każdych działaniach. Dlatego też warto posiadać swój własny egzemplarz tej książki na swoim regale, a nuż będzie trzeba wrócić do niego ponownie by przemyśleć niektóre kwestie kolejny raz?

Dialog zamiast kar – Zofia Aleksandra Żuczkowska

Książka tej autorki powinna być wpisana do kanonu lektur dla rodziców. Jest to zbiór przemyśleń popartych wieloletnimi obserwacjami i badaniami na temat relacji wzajemnych między dorosłymi, a dziećmi. Poszanowanie obustronne powinno być naturalne i winno wychodzić z jednej i drugiej strony. Mądry rodzic będzie chciał pogłębiać swoją wiedzę na temat swoich dzieci i właśnie ta książka powinna być jedną z pierwszych, po które się sięgnie w pogłębianiu swoich sprawdzonych informacji na temat porozumienia bez przemocy w wychowaniu dzieci.
Pozycja ta sprawdzi się nie tylko w wychowywaniu młodszych dzieci, ale też starszych i nastolatków. Pozwala w najprostszy sposób zrozumieć mechanizm działania naszych pociech. Dzięki tej książce rodzic zrozumie jak postępować w przypadku, gdy nadejdzie konflikt młodszego dziecka z otoczeniem lub nimi samymi, ale też również będzie można na spokojnie “ogarnąć” bunt nastolatka. Książka ta, jak poprzednie propozycje lektur powinna być obowiązkowym elementem zbioru na naszym regale z lekturami. Dzięki temu nie tylko lepiej zrozumiemy swoje dziecko, ale też będziemy mogli wrócić w każdej chwili do nurtujących nas kwestii wychowawczych.

(Nie)grzeczni – Monika Janiszewska, Małgorzata Bajko

Społeczeństwo jest tak stworzone przez naturę, że każde zachowanie, które jest związane z relacjami międzyludzkimi zostało skategoryzowane. Żadne czynności czy też przemyślenia nie są przypadkowe i o tym też traktuje książka tych dwóch autorek. Napisały one tekst pełen przemyśleń na temat mechanizmów zachowań, które wynikają z wieku naszego dziecka, uwarunkowań kulturowych oraz społecznych. Dzięki tej książce będzie możliwe uzyskanie bezprzemocowego kompromisu, który (niestety) jest ciągle nowością w naszej kulturze społecznej.
Książka pomoże również zrozumieć mechanizm bycia rodzicem. Dzięki niej będzie można znaleźć złoty wyważony środek, w którym pozbędziemy się obrazu roszczeniowego członka rodziny i staniemy się tym, który jest odlotowym rodzicem, który rozumie swoje pociechy.

Kiedy twoja złość krzywdzi dziecko. Poradnik dla rodziców – opracowanie zbiorowe

Poradnik, który uczy rodziców jak z nim rozmawiać oraz postępować bez zbędnej złości. Każdy nadmiarowy wybuch z naszej strony to kolejny bodziec, który uderza w dziecko. Skutki takich awantur mogą być odczuwane przez naszą pociechę nawet w życiu dorosłym. Dlatego warto sięgnąć po tą książkę by zrozumieć jak działamy na dzieci przez nasze zachowania.
Książka ta jest opracowaniem zbiorowym, więc doświadczenia z niej płyną do rodziców od różnych osób. Dzięki temu mamy spojrzenie z wielu perspektyw, które zdecydowanie ułatwiają zrozumienie pewnych zachowań. Brak przemocy (nawet tej pozornej) w wychowywaniu pociech jest jednym z ważniejszych aspektów, które są poruszane w tej książce i powinna ona być obowiązkową lekturą dla wszystkich rodziców.

Mocno mnie przytul. Jak zbudować i utrzymać silną więź w rodzinie – Carlos Gonzalez

Okazywanie sobie uczuć w naszej kulturze jest średnio widoczne. Dzięki stereotypom ciągle pokutuje myślenie, że jak kogoś przytulimy lub będziemy czule się do kogoś odnosić to zaszufladkują nas jako mięczaków i fajtłapy bez charakteru. Na szczęście młodsze pokolenia wychodzą z tego marazmu uczuciowego i coraz chętniej okazują bliskim uczucia chociażby przez przytulanie.
Carlos Gonzalez to zagraniczny przedstawiciel młodego i odważnego pokolenia, które nie boi się przytulania. W swojej książce przekazuje innym jak ważną częścią jest uczuciowość i przytulanie od najmłodszych lat. Jest to kolejna, przedostatnia książka w tej liście, którą powinien przeczytać każdy rodzic, któremu zależy na tym by jego dziecko nie wyrosło na bezdusznego dorosłego, który nie umie być czułą osobą dla swojego otoczenia i przyszłej rodziny.

NIE z miłości – Jesper Juul

Ostatnia propozycja, która powinna znaleźć się w naszej domowej, rodzicielskiej bibliotece. Książka ta uczy przede wszystkim jak osiągnąć równowagę w wychowaniu naszych dzieci. Sztuka odmawiania i racjonalnego wytłumaczenia tej odmowy wcale nie jest taka prosta jakby się to mogło wydawać. Dlatego warto skorzystać z rad autora i wdrożyć je w życie. Wyjaśnia on w prostu sposób jak niewymuszone “NIE” oraz zdecydowana (ale nie agresywna) postawa wobec dziecka pozwala dotrzeć do dziecka. W ten sposób nie tylko wypracowujemy sobie pozycję jako rodzica z autorytetem, ale też nie zaogniamy konfliktów z jednej i drugiej strony.
Racjonalizm wychowawczy wobec dzieci to sztuka i kompromis trudny do osiągnięcia. Autor pozwala prawie bezboleśnie przejść do etapu, w którym odmowa lub stanowcze “NIE” będzie dla nas czymś normalnym. Książka ta pozwala również znaleźć wyważony sposób na nie popadanie w skrajności.