Strona główna » Creative block – jak sobie radzić, kiedy dopada nas blokada twórcza?

Creative block – jak sobie radzić, kiedy dopada nas blokada twórcza?

Creative block to zjawisko, które zachodzi kiedy opuszcza nas wena i dostajemy wewnętrznej blokady przed myśleniem i tworzeniem tego, co akurat teraz aktualnie mamy na swojej twórczej tapecie. Czasami potrzeba lekkich metod, które pozwolą odblokować kreatywność, ale też bywają momenty, kiedy trzeba zastosować radykalne sposoby oczyszczenia umysłu ze zbędnych myśli i wątków, które mogą nam psuć całokształt twórczości? W tekście tym zostaną podane najprostsze i darmowe sposoby do zastosowania w domu i w pracy.

Zajmij się czymś innym, co nie jest związane z kreatywnością

Czasem odłożenie tego co nie jest związane z tym co akurat tworzymy jest najlepszym wyjściem by odblokować się. Głowa przeładowana pomysłami, sposobami wykonania i różnymi możliwościami spędzenia czasu poza obecnie wykonywanym twórczym obowiązkiem są często bardziej atrakcyjne od tego co robimy w tej chwili. Dlatego raz na jakiś czas możemy, a wręcz nawet powinniśmy się wyrwać z twórczego pędu. Nawet zrobienie herbaty czy obejrzenie jednego odcinka ulubionego serialu (nawet jak to jest odcinek obejrzany już setny raz) zdecydowanie pomaga w oczyszczeniu się ze złych emocji, które mogą nam towarzyszyć podczas tworzenia.

Idź na spacer i przewietrz umysł!

To kolejny sposób na uwolnienie się od “creative block”, który nierzadko nas dopada jako twórców. Spacer i aktywność fizyczna (nawet lekka) pozwala odświeżyć umysł i tak jak oderwanie się od od ponurych myśli towarzyszących przy wewnętrznej blokadzie.
Niektórzy idą o krok dalej i spacery porównują do swoistej terapii, która nie tylko wyzwala od złego nastawienia, ale też uwalnia od zasiedzenia w domu, co przy obecnej sytuacji jest czynnością na wagę złota. Niektórym pasuje odizolowanie w domu (ze względu na np. bycie introwertykiem) bo nie muszą oglądać ludzi, ale zdecydowanie poleca się choćby minimalną aktywność poza domem dla samego zdrowia pod względem psychicznym.

Zmień otoczenie, w którym zazwyczaj przebywasz

Obecnie jest to w sumie niemożliwe by siedzieć np. w kafejce z dobrą kawą i ciastkiem. Musimy ograniczyć się do miejsca, w którym będziemy bezpieczni i nie narażeni na zbędny kontakt z innymi ludźmi. Zmiana chociażby pokoju, w którym na co dzień pracujemy to już dużo. Zdecydowanie nie poleca się jednak kanapy czy łóżka na miejsce pracy, gdyż pozycja leżąca lub leżąco-siedząca nie jest zdrowa dla naszego kręgosłupa.
Oczywiście stół w salonie lub nasze biurko ewentualnie fotel z zakupionym odpowiednim stolikiem również jest świetnym pomysłem. Dodatkowo, jeśli mamy taką możliwość, a na dworze jest ciepło to możemy pokusić się o pracę na łonie natury.

Zrób research swoich możliwości w temacie, który realizujesz!

Otworzenie się na nowe możliwości często przynosi niesamowite rezultaty! Creative block w wenie twórczej to najgorsza rzecz, która może się nam przydarzyć jak jesteśmy w pełni twórczego szaleństwa. Serwisy streamingowe, vlogi, blogi, relacje innych twórców, ciekawe artykuły branżowe – to wszystko ma do zaoferowania dla nas internet. Dodatkowo świetnym pomysłem jest sięgnięcie po stare książki sprzed kilku lub kilkudziesięciu lat. A nuż, będą miały sposób, który zapomniany przez pokolenia, sprawi, że odblokujesz się na stare, a nowe dla siebie?
Warto być otwartym człowiekiem i poszerzać swoje horyzonty o nowe doświadczenia i sposoby realizacji naszego projektu. Tyczy się to zarówno kreatywności na polu prywatnym, jak i zawodowym lub zarobkowym!

Stwórz wygodne stanowisko do pracy

Wygodne miejsce do stałej pracy to podstawa dobrego samopoczucia podczas kreatywnego tworzenia. Dzięki temu podziękuje nam nie tylko kręgosłup, ale też nasze nastawienie i psychika pod względem całościowym. Na początek dobrze jest zainwestować w dobrej jakości biurko oraz ergonomiczny fotel. Może i wydamy na to trochę pieniędzy, ale potraktujmy to jako inwestycję długofalową. Nawet budżetowym sposobem można w ten sposób stworzyć wygodne miejsce do tworzenia swoich projektów. Niemniej nie poleca się oszczędzania na tego typu zakupach, gdyż nie bez powodu ortopedzi grzmią na alarm, że z naszym układem kostnym jest coraz gorzej.
Dlatego wygodne miejsce do codziennej pracy to podstawa. Nawet utworzenie takiego miejsca jest oderwaniem się od dotychczasowego zajęcia i może uwolnić nas od wewnętrznej blokady.

Posłuchaj ulubionej muzyki i poszalej przy swoich nutach!

Jesteś sam w domu, to co ci szkodzi by uwolnić wewnętrznego wariata, który podczas koncertu idzie na sam przód i oddaje się szaleństwu muzycznemu? Nikt nas nie widzi (poza ewentualnymi przechodniami lub sąsiadami z budynków na przeciwko), nie słyszy to jak najbardziej możemy wyrzucić na zewnątrz własne emocje.
Dzięki muzyce, ulubionym rytmom uwalniamy również hormony szczęścia, które działają na nas oczyszczająco. Psychika bardzo na tym korzysta, gdyż oddalamy od siebie najgorsze myśli i czujemy się sobą. Wewnętrzna blokada powinna nieco odpuścić już przy pierwszych taktach ulubionej piosenki, którą mimo, iż znamy na pamięć, uwielbiamy nadal i dajemy się jej porwać za każdym razem.

Wrzuć na luz!

Najważniejsze by jakąkolwiek aktywność czy pracę związaną z kreatywnym myśleniem traktować jako coś pozytywnego. Masz pasję? To czemu jej nie zamienić w pracę, która będzie przynosić znaczne dochody? A jeśli pracujemy poza naszym hobby to zdecydowanie warto zapewnić sobie i wokół siebie pozytywne bodźce, które będą nas zachęcać do pracy, a nie zniechęcać. Dzięki temu powinniśmy od razu poczuć to, że blokada weny twórczej nas opuszcza i ponownie będziemy mogli stawić czoło kreatywnemu tworzeniu, które towarzyszy nam na co dzień.