Less waste DIY – Wielorazowe woreczki na warzywa i owoce

Wielorazowe woreczki na warzywa i owoce to hit ostatnich lat. I ta popularność wciąż rośnie, a najbardziej daje się ją odczuć wśród osób lubiących styl życia związany z ekologią i zero/ less waste. Woreczki wielorazowego użytku można oczywiście kupić w sklepach eko, ale można je zrobić również samemu. jest to znaczące dla środowiska, bo materiałowi dajemy drugie życie. Ponadto dzięki temu ulepszamy swoje możliwości pod względem umiejętności krawieckich, co jest zdecydowanie pożądane, gdyż oszczędzamy również czas i pieniądze.
Dlaczego warto kupować lub szyć takie woreczki?
Jak już zostało wspomniane we wstępie jednym z najważniejszych argumentów, które opowiadają się za użyciem woreczków wielorazowych jest mniejszy ślad węglowy i mniejszy wpływ na środowisko. Dzięki temu nie tylko zmniejszamy popyt na mało ekologiczne materiały, ale też dajemy drugie życie bawełnianym kawałkom materiałów, które przy normalnym użytkowaniu poszły by od razu do śmietnika.
Dodatkowo opłaty za własne woreczki nie wchodzą w grę tak jak w przypadku pospolitych i wszędobylskich torebek foliowych. W zasadzie co roku ta opłata jest o kilka-kilkanaście groszy wyższa, a kupując foliówkę za każdym razem wydajemy w ciągu roku dość znaczne pieniądze na coś, co i tak zazwyczaj używamy raz, najwyżej do kilku razy. Na szczęście producenci poszli po rozum do głowy i większość takich toreb zaczyna być biodegradowalna lub jest zrobiona z papieru.
Woreczki foliowe może i dla niektórych są zbędnym balastem w drodze do sklepu, ale tak naprawdę ten niewielki ciężar niesie zdecydowanie większe plusy dla nas i środowiska, w którym żyjemy.
Dbaj o środowisko i powiększaj świadomość !
Dzięki takim ruchom zwiększa się nie tylko świadomość wśród konsumentów, ale również u sprzedawców. W czasie zakupów w sklepie można zapytać sprzedawcy czy można spakować warzywa, owoce czy nawet wyroby garmażeryjne do własnych pojemników, które możemy odważyć przed spakowaniem produktu by dodatkowo nie płacić za ciężar tworzywa, z którego są te pojemniki zrobione.
Początkowo nasze działania mogą spotkać się z wyrzutem, że “co to ma być” lub “co też pani/ pan wymyśla”, ale po głębszym zastanowieniu przychodzi zazwyczaj otrzeźwienie i przyznanie racji. Możliwe, że nie wszyscy dadzą się przekonać do tego typu rozwiązań, ale jak to się mówi “kto nie próbuje ten nie pije szampana”. Spróbować zawsze warto. Podczas rozmowy argumenty właściwie przyjdą same, jeśli odnajdujemy się w temacie.
Dodatkowym atutem tego typu jest fakt, iż udając się na zakupy na lokalnym ryneczku czy bazarku, zdecydowanie ułatwiamy sprzedawcom szybkie obsłużenie nas i zmniejszamy przy tym nadprodukcję plastiku, który byśmy zanieśli do domu i właściwie od razu wyrzucili do kosza. A nuż, może jakaś pani Grażynka czy pani Krysia zachwyci się i przejmie nasz sposób pakowania produktów?
A co na to ruch zero/less waste i jak zrobić takie woreczki?
Woreczki stają się na tyle modnym produktem, że w social media zaczynają być widoczne firmy, które specjalizują się w tego typu produktach. I idzie im to naprawdę świetnie! Nawet jeśli zostanie to uznane za chwilowy kaprys, modę czy trend ze skłonnością do przemijania, to kto wie, może jakiś procent użytkowników zostanie fanami woreczków już na stałe? Ostatnimi czasu modne stały się posty lub videoblogi, które pozwalają na zapoznanie się z najnowszymi eko-trendami, które możemy samodzielnie stworzyć z posiadanych rzeczy, których świetność już dawno przeminęła.
Aby być jeszcze bardziej eko, możemy wykorzystać materiały, które mamy w swoim domu, a których nie używamy na co dzień. Dzięki temu wrócą do łask i będą mogły przeżyć swoje drugie życie jako produkt, który będzie w ciągłym użytku. Woreczki tego typu możemy uszyć ze starej firanki, koszulki z czystej bawełny (ważne by nie była ona rozciągliwa – bez dodatku wiskozy lub elastanu), flaneli czy lnu. Im czystszy materiał tym lepiej przechowują się w nim warzywa i owoce. Jednak jeśli nie posiadamy takich wokół siebie to jak najbardziej nada się tu większość nierozciągliwych materiałów tekstylnych. Jeśli totalnie nie mamy umiejętności krawieckich to możemy oddać materiał z rozpisanymi wymiarami konkretnych woreczków zaufanej krawcowej lub faktycznie spróbować samodzielnie uszyć taki gadżet. Do wykonania takich woreczków będzie oczywiście potrzebna igła z nitką i sznurek, który możemy przewlec przez powstały tunel, który możemy stworzyć poprzez zrobienie zakładki na samej górze woreczka. Dzięki temu będziemy mogli wygodnie nosić nasze zakupy.