Życie

Do obejrzenia na Islandii

Islandia, choć położona tak daleko od stałej części Europy, jest europejskim krajem kojarzonym z uprzejmością, pięknymi widokami i gejzerami. Coraz częściej staje się wyborem na wyjazdy, stanowi bowiem dobre miejsce do tego, by odpocząć, znaleźć się bliżej natury i poczuć wolność. Co można na niej zobaczyć? Więcej niż niektórzy mogliby podejrzewać.

Zapierające dech w piersi

Poszukując tego, co warto zobaczyć na islandii?”, natrafia się na wiele informacji, które łączy jedno – kraj ten pełen jest niesamowitych dzieł natury, jak i pozostałości działań lodowca i wulkanów, których nie da się znaleźć w żadnym innym miejscu na Ziemi. Fiordy, jeziora polodowcowe, wulkany – w obliczu tego wszystkiego człowiek zaczyna zdawać sobie sprawę, jak krótko jest na tej planecie i jak bardzo natura potrafi stworzyć coś, co przetrwa wiele, wiele lat.

Szykując dla siebie mapę miejsc do zwiedzenia, warto wziąć pod uwagę:

Wodospad Gullfoss zwany jest „złotym wodospadem”, składa się z dwóch kaskad: jedna ma jedenaście metrów, druga ponad dwadzieścia metrów. Każda sekunda równa się spadkowi około 400 metrów sześciennych wody. Wodospad ten jest jednym z najpopularniejszych na Islandii, wchodzi w skład tak zwanej trasy „golden circle”.
Wodospad Seljalandsfoss również jest popularny. Znajduje się w południowej części kraju, a jej największą atrakcją jest możliwość obejścia go dookoła.
Wodospad Skogafoss to jeden z największych wodospadów na Islandii; tym, co go wyróżnia, to możliwość ujrzenia w słoneczny dzień pojedynczej lub podwójnej tęczy.
Geysir to położony w dolinie Haukadalur gejzer, od którego wzięła się ta nazwa. Nieopodal niego znajduje się gejzer Stokkur będący dla turystów prawdziwą atrakcją – średnio co 10 minut wyrzuca z siebie wodę na wysokość około 35 metrów.
Park Thingvellir to nie tylko piękno przyrody i krajobrazy, ale miejsce ważne pod względem historycznym – tutaj po raz pierwszy w 930 roku zebrał się islandzki parlament, najstarsza i wciąż działająca instytucja tego typu na świecie.